Arbejdsophold på Kirsten Kjærs Museum
Udøvende kunstnere kan søge arbejdsophold af kortere eller længere varighed.
Du indkvarteres i museets gæstebolig på eget værelse og deler køkken og bad med andre kunstnere. Mad står man selv for. Der er plads til 5 kunstnere ad gangen i eneværelser. Standarden er enkel.
Der er ledig plads i august, september og oktober 2026.
PRAKTISK
Gæstekunstnere forventes at være “selvkørende” og adgang til museets værksteder forudsætter derfor kendskab til det relevante fagområde.
Du kan søge om medlemskab af et af Kirsten Kjærs Museums Værksteder. Det koster 365 kr. om året og giver dig ret til gratis brug af det pågældende værksted. Ønsker du ikke at være medlem af Kirsten Kjærs Museums Værksteder, betales 50 kr. pr. dag for brug af værkstedet.
Overnatning i gæstehuset kr. 100,- pr. nat.
Grafisk værksted: Værkstedet er ca. 80 m2, lyst og med gode arbejdsborde. For at bruge værkstedet skal man have kendskab til grafiske processer.
Keramisk værksted: Værkstedet er ca. 70 m2 og er opdelt op i fire mindre rum. Adgang til værkstedet forudsætter kendskab til keramiske processer, betjening af ovne, mm.
Maleatelier: Atelieret er ca. 50 m2 med ovenlys samt lysindfald fra nord og øst.
VEDR. FORSIKRING
Alle forsikringer du måtte have behov for under dit ophold, skal du selv sørge for at tegne.
BOOKING
Send mail med projektbeskrivelse, tidspunkt, værkstedskendskab samt kort cv til info@kkmuseum.dk
Der er ledige perioder i august, september og oktober 2026
For mere information her