Af J. Mulbjerg, Fagbladet Billedkunstneren nr. 1, 2026
Nede ad en grusvej i et villakvarter i en midtsjællandsk købstad ligger det kunstnerdrevne udstillingssted Ringsted Galleriet, som er et af landets ældste af sin slags. Historien strækker sig tilbage til 1982, da tre lokale kunstnere startede stedet på dets oprindelige adresse i byen.
I dag har udstillingsstedet mere plads i en anden bygning i Ringsted, der tidligere blandt andet har været trykkeri.
De nuværende faciliteter rummer 128 kvm til udstillinger og et formidlingscenter med undervisningslokaler og værksted for lokale skoler, som inviteres indenfor i kunstens verden til forløb, der kan strække sig over flere dage. Ringsted Galleriet lægger også lokaler til en billedkunstskole for voksne.
Med årene og nye ildsjæle er idéer opstået, og tiltag blevet udviklet. Som et særligt karaktertræk ved Ringsted Galleriet spiller ud-af-huset-aktiviteter, hvor kunsten møder mennesker, dér hvor de arbejder og færdes, nu også en central rolle. Det betyder, at Ringsted Galleriet også arrangerer og fremviser kunst uden for sin adresse, rundt i byen.
Én ting har dog aldrig ændret sig, og det er udstillingsstedets høje ambitionsniveau.
“Det har været sådan helt fra begyndelsen, at det skulle være et sted, hvor der blev vist kunst af høj kvalitet. Så barren er ligesom blevet sat højt fra starten af, og det viderefører vi,” siger billedkunstneren Heidi Hove, der sammen med kunstnerkollegaen Morten K. Jacobsen udgør Ringsted Galleriets daglige ledelsesteam.
Langtfra lukket land
Heidi Hove fortæller, at Ringsted Galleriets overordnede fokus er at vise samtidskunst af høj kvalitet af både nye talenter og etablerede kunstnere fra hele landet på udstillingsstedet, der trods ordet ’galleri’ i navnet ikke er et galleri forstået som en kommercielt drevet ’butik’ med prisskilte på værkerne. Ringsted Galleriet sælger intet. Hvis en gæst ytrer interesse for at købe noget, formidler Ringsted Galleriet kontakten direkte videre til kunstnerne.

Fra Henrik Plenge Jakobsens udstilling Satan Mirrors, Ringsted Svømmeland, 2021. En del af udstillingsprogrammet SAMMENSTØD 1. Foto: Morten K. Jacobsen
Udenlandske kunstnere er ikke udelukket på stedet, og med over 40 år i bakspejlet er listen over udstillede kunstnere fra både ind- og udland lang og omfatter navne, der er kendt et godt stykke ud over kommunegrænsen – eksempelvis Olafur Eliasson, Arthur Köpcke, Ursula Reuter Christiansen, Vibeke Tandberg og Nina Beier. Med flere.
Udtrykket “samtidskunst af høj kvalitet” kan måske i nogles øren lyde elitært og som lukket land for andre end en begrænset kreds af professionelle kunstkendere og et særligt indviet publikum. Men lukket land passer langtfra på Ringsted Galleriet, hvor kvalitetsambitionerne går hånd i hånd med en – fornemmer man – lige så vigtig ambition om at nå ud til mange typer mennesker. Og som et særligt kendetegn ved Ringsted Galleriet: Også ud til folk i fysisk forstand.
“Vi blander os i hverdagen”

Heidi Hove med Dagmarskolens 3. klasse i udstillingen AUTONOMI af Orsolya Bagala og Martin Brandt Hansen, 2025. Foto: Morten K. Jacobsen
“Vi er nok det eneste sted på denne egn, der gør det, vi gør. Vi har også det her formidlingscenter – vi blander os også lidt mere i hverdagen. Det handler om, hvordan vi kan gøre samtidskunsten til en større del af vores hverdag. Også igennem vores initiativer med lokale skoleklasser, som i en tidlig alder lærer noget om de emner, vores samtidskunstnere arbejder med i deres udstillinger. Det gør kunsten mere nærværende i forhold til børnenes og de unge menneskers hverdag, drømme og tanker,” fortæller Heidi Hove.
Undervisningsaktiviteterne hører både under Morten K. Jacobsen og Heidi Hoves ansvarsområder i ledelsesteamet. Derudover indgår Heidi Hove i et kulturprojekt, der hedder Kumult!. Ringsted og fire andre kommuner står bag projektet, som tilbyder børn og unge fra 0. til 9. klasse kulturforløb, hvor de møder kunsten i dens forskellige fremtrædelsesformer, herunder billedkunst for alle 2. klasser i kommunen. Takket være Kumult! får Heidi Hove en ekstra løn, når hun underviser i det regi.
Skaber overraskende møder
Ringsted Galleriets mål med formidling og undervisning parallelt med udstilling af samtidskunst er at skabe overraskende møder med kunstnere og inspirere til nye samtaler – eksempelvis mellem børn og deres forældre – og vise, at vi alle sammen kan bruge kunst i vores liv – som kilde til refleksion og som indspark til at prøve at forstå verden og tilværelsen.
“Der skabes nogle forbindelser og broer mellem publikum og samtidskunsten – noget de kan tage med videre i livet. Og forhåbentlig går de hjem og fortæller om deres oplevelser til forældrene – og tager dem med til den børneudstilling, vi også laver, hvor de ser vores sted og de mange potentialer, samtidskunsten har. Vi håber, at det kan skabe nogle nye samtaler,” fortæller Heidi Hove, der sammen med ledelsesmakkeren Morten K. Jacobsen tager sig af et hav af forskelligartede opgaver – såvel ved computer med for eksempel fundraising, kuratering, planlægning og økonomi som i form af praktisk manuelt arbejde, for eksempel med opsætning af udstillinger.

Fra duoudstillingen, Land.Brug.Land.Skab! med Camilla Nørgård og Jette Gejl, Ringsted Galleriet 2023. Foto: Morten K. Jacobsen
I skøn forening
Ringsted Galleriet drives som en forening, der har en bestyrelse på fem personer inklusive Heidi Hove og Morten K. Jacobsen og aflægger årsrapporter med regnskab. Udgifterne omfatter honorering af de kunstnere, som Heidi Hove og Morten K. Jacobsen inviterer til stedet, en ’beskeden’ aflønning af ledelsesteamet og driftsudgifter som for eksempel husleje, varme og rengøring, men også i et vist omfang renovering af bygningen.
Da Ringsted Galleriet ikke tager penge for undervisningsforløb eller nogen andre af sine tilbud og intet sælger, består indtægterne udelukkende af bevillinger fra private og offentlige fonde samt en politisk besluttet ’fast’ støtte til driften fra kommunen, som Ringsted Galleriet er meget taknemmelig for og betragter som en særlig begunstigelse, som mange andre kunstnerdrevne udstillingssteder næppe får fra det offentlige. Indimellem får Ringsted Galleriet også programstøtte fra kommunen, men den skal søges fra projekt til projekt.
Alt er gratis …
Ringsted Galleriet brænder for at udbrede samtidskunst så bredt som muligt, uden at publikum og brugere af stedets tilbud skal aflevere penge til det kunstnerdrevne udstillingssted.
“Det er gratis. Fordi vi får fondsstøtte. Så vi tilbyder det gratis til alle skoler og institutioner i Ringsted. Og det samme med vores guidede ture, så det er jo også noget af det, der er vores profil: At samtidskunsten skal være for alle,” siger Heidi Hove.
Fondsstøtte gør også, at kunstnerdrevne, private steder som Ringsted Galleriet i modsætning til museer eller kommercielt baserede gallerier 100 procent frit kan arrangere udstillinger og aktiviteter uden at skulle bekymre sig om nedfældede mål eller krav til besøgstal eller indtægter. De kan tage store chancer, hvis de vil – de kan udstille kunst, de synes er af høj kvalitet, selvom der måske kun kommer fem personer for at se det.
… men folk skal betales
Ringsted Galleriet går meget op i at honorere sine udstillende kunstnere ordentligt. Honorarerne følger så vidt muligt Billedkunstnernes Forbunds takster:
“Alle kunstnere får et honorar. Og der forsøger vi at køre efter BKF’s anbefalede takster. Vi forsøger så vidt muligt i forhold til de indkomne midler både at give honorar for at udstille på Ringsted Galleriet og for at udstille ud-af-huset, så man faktisk får dobbelt honorar. Vi betaler også visningsvederlag. Når man har fået programstøtte til det udstillingsår, vi har, så er man også forpligtet til at give visningsvederlag. Og der er sådan flere småting,” siger Heidi Hove og fortæller, at Ringsted Galleriet i år også kan give vederlag for mødedeltagelse og artist talks.
“Kunstnerne bliver også spurgt, om de har lyst til at lave et lille forløb i vores formidlingscenter for børn og unge. Igennem Statens Kunstfond får vi støtte til børn og unges møde med samtidskunst,” siger Heidi Hove og konkluderer:
“Jeg tror, vi giver en god honorering til vores kunstnere. Og for at vi ikke selv skal gå kolde i det, er vi selvfølgelig også honorerede som arrangører, fordi der ligger så meget arbejde i det.”
Fonde gør det muligt
Heidi Hove fortæller, at Ringsted Galleriet i den seneste årrække, mens hun har været med, faktisk ikke har oplevet nogen problemer med at skaffe midler til honorering af kunstnerne eller stedets arrangører. Og nye tiltag og aktiviteter kan give nye muligheder for at søge og opnå støtte fra fonde.
Heidi Hove mener, at aktiviteterne ved siden af traditionelle kunstudstillinger er afgørende for, at Ringsted Galleriet er i stand til både at honorere kunstnerne og sine egne arrangører.
“En af grundene til, at det kan lade sig gøre, er vores ud-af-huset-samarbejder, som kan være appellerende hos nogle fonde. Og så har det formidlingsarbejde, vi også gør, stor betydning. Og det kan vi jo dokumentere fra år til år – alle de børn og unge, der er indover. Og hvordan kunsten infiltrerer lokalsamfundet,” siger Heidi Hove.
Sender kunst på sygehus
“Helt tilfældigt startede vi under corona og lavede et program, der hed Sammenstød – vores første program ud-af-huset. I den periode dukkede kunsten op i den lokale svømmehal, i træerne nede i parken, i folks forhaver, nede på stationen – der var alle mulige samarbejder. Det var noget, der var i støbeskeen før corona, men det var jo egentlig meget heldigt,” siger Heidi Hove om timingen, fordi corona betød begrænsning af forsamlinger indendørs.
Ud over at ud-af-huset-aktiviteterne har vist sig at fungere godt i forhold til fondsansøgninger om støtte, blev de fra start af særdeles godt modtaget af lokalbefolkningen.
“Aktuelt skal vi nu udstille på sygehuset under programnavnet Symptom. Og de har en kommunikationsafdeling, som får det formidlet ud – og en stor medarbejderstand, som måske ikke lige ville komme til Ringsted Galleriet. Men så hører de om det og bliver nysgerrige og kommer ned og ser, hvad der også foregår dér,” siger Heidi Hove og fortæller, at idéen i dette tilfælde kom fra Ringsted Galleriet, men at sygehuset er engageret i samarbejdet og “higer efter kunst på de lange gange”.
“Og forrige år, hvor vi havde et samarbejde med en bilforhandler, var det faktisk bilforhandleren, der kontaktede os og spurgte, om vi var interesserede i at lave et samarbejde,” siger Heidi Hove og fortæller, at der blev vist kunst i bilforhandlerens showroom mellem bilerne – med fondsstøtte bag.
I udstillingsprogrammet var der fire spor, som havde hver sin arbejdstitel – med den fællesnævner, at præfikset ’auto’ indgik i dem alle. Blandt andre deltog billedkunstneren Kaspar Bonnén i en duoudstilling med kunstneren Helene Nymann. Bonnén havde modelleret en ansigtsmaske af sin far, som han husker ham, der lå på gulvet sammen med forskellige gamle bilreservedele – under arbejdstitlen Autobiografi.
Synlighed og samarbejder
“Det handler om at tænke i synlighed, om at få gjort kunsten mere synlig, lade den dukke op forskellige steder i lokalsamfundet og ramme en bred målgruppe – så mange som muligt. Og PR-mæssigt også bruge de sociale medier, hvilket vi har lagt en stor indsats i, så vi ikke kun rammer regionalt, men også nationalt, så folk fra hele landet bemærker os og det, vi laver,” siger Heidi Hove, der fortæller, at de også udsender nyhedsbreve og pressemeddelelser til den lokale avis – samt kommunikerer via udstillingsstedets egen hjemmeside.
Ringsted Galleriets profil er i høj grad præget af samarbejder, men hidtil kun i begrænset omfang med andre kunstnerdrevne udstillingssteder.
“Det har vi ikke gjort det så meget i. Men det kunne da være interessant. Vi er åbne for det. Vi har ligesom bare fokuseret på Ringsted og omegn,” siger Heidi Hove og tilføjer:

Byskolens 2. klasse besøger GRAVE MATTERS. Foto: Morten K. Jacobsen
“Men jeg synes da også, at det er vigtigt, at vi sparrer med hinanden og har vidensdeling. Og jeg har også deltaget ved forskellige initiativer, der har været – og deltager lige nu i det her interview. Og også det, der har været på Den Frie for nogle måneder siden. Og vi mødtes også – alle kunstnerdrevne udstillingssteder – i Odense sidste år, hvor BKF havde inviteret.”
En decideret festival med kunstnerdrevne udstillingssteder kunne også være en spændende mulighed, mener Heidi Hove, der dog udtrykker én bekymring: “At få tid til alle de her ting også.”
Tid og rum svære størrelser
“En af de helt store udfordringer er tid, at have tid nok – sådan som jeg arbejder nu med tre kasketter på – som billedkunstner, kurator og underviser. Det er hårdt arbejde, synes jeg. Det handler om ens arbejdsforhold. Man skal huske at passe på sig selv. Fritid og arbejde flyder totalt sammen. Og det gør det jo for mange kunstnere,” siger Heidi Hove.
For Ringsted Galleriet som kunstnerdrevet udstillingssted er der dog en anden altoverskyggende udfordring: Ringsted Galleriets noget miserable lokaler, som det eksempelvis ville være et kæmpe energispild at forsøge at varme op i den koldeste tid, hvorfor der er vinterlukket.
“Den allerstørste udfordring, vi har lige nu, er vores gamle bygninger. Det er lettere at få støtte til indhold end til rammerne. Vi står et sted nu, hvor vores hus er gammelt,” konstaterer Heidi Hove.
Hun kunne godt ønske sig, at der var flere muligheder for at få økonomisk støtte – offentlig eller privat – til kunstnerdrevne udstillingssteders fysiske rammer; til renovering af udslidte lokaler eller til de nødvendige indretningsmæssige greb, der skal til, for at etablere et udstillingssted for kunst på et sted, der hidtil har haft en helt anden funktion. Måske en slags udviklings- og renoveringspulje.
Heidi Hove nævner også, at Ringsted Galleriets nuværende geografiske placering ikke er ideel – tilbagetrukket nede ad en grusvej i et villakvarter. Derfor er en ny adresse med liv og forbipasserende, der ikke kan undgå at se stedet på deres vej, også en vigtig post på ønskesedlen.
“Kunne man tænke sig, at Ringsted Galleriet inden for et femårigt sigt kunne få en beliggenhed, der er mere synlig i Ringsted?” lyder det funderende fra hende.
En flytning kan blive to fluer med et smæk, hvis ikke alene den nye placering, men også selve bygningen er bedre end nu.
Selvom Ringsted Galleriet lejer de nuværende lokaler, og udlejeren derfor har vedligeholdelsesforpligtelser, opfylder det ikke alle ønsker til de fysiske rammer:
“Der er ting, vi selv ønsker ud over det. Vi har lige fået malet vores udstillingsgulv som et rigtigt industrigulv – med en maling med sand i, så det er sådan lidt råt. Men nu begynder der ude i den ene side at komme oliepletter, som trænger op nedefra i betongulvet i vores dyre, dyre maling. Mamma Mia! Der er altid et eller andet, ikke?,” lyder det fra Heidi Hove, der tilføjer:
“Det er bare et hus, der er levende – på mange måder!”
Foto øverst: Stine Deja, GRAVE MATTERS (Installation view). Ringsted Galleriet, 2025. Foto Morten K. Jacobsen