Vi glæder os og håber at se rigtig mange af BKF’s medlemmer til årets generalforsamling, der finder sted på Statens Værksteder for Kunst i København lørdag den 8. november kl. 10.30-16.00.
Udover beretning om året, der gik, valg til bestyrelse, godkendelse af regnskab og vedtagelse af budget, vil der være oplæg og debat om AI i et kunstperspektiv ved kunsthistoriker Majken Overgaard, ophavsretsekspert Peter Schønning og billedkunstnerne Ditte Ejlerskov og Søren Thilo Funder, samt performance ved Johanne Anastasia Stoffersen.
Har du tid og lyst til at være med til at præge udviklingen af BKF som organisation? Så har du mulighed for at stille op til bestyrelsen, hvis du sender en mail med en kort præsentation af dg selv til bkf@bkf.dk senest tre dage før afholdelse af generalforsamlingen.
Der vil blive serveret let frokost og kaffe, te og kage, og vi slutter af med drinks, snack og socialt samvær.
Af hensyn til forplejning bedes du tilmelde dig via nedenstående tilmeldingsskabelon senest mandag d. 3. november. Ved tilmelding bedes du oplyse evt. allergener, som vi skal være opmærksomme på.
Lørdag den 8. november 2025 klokken 10.30-16.00.
Statens Værksteder for Kunst
Gl. Dok Pakhus Strandgade 27B, 4. sal
1401 København K
Ved indgangen til SVFK er der en kørestolslift og inde i bygningen er der elevator. Kontakt os hvis du har brug for hjælp til at komme ind i bygningen eller har brug for andet for at kunne deltage, så vil vi forsøge bedst muligt at imødekomme dette.