Myten om udbud og efterspørgsel

03.06.25 | Nyheder

Kunstens økosystem fungerer ikke som et marked, skriver forperson for Billedkunstnernes Forbund Marie Thams på Kulturmonitor:

“I min rolle som kunstner og forperson for Billedkunstnernes Forbund deltager jeg ofte i samtaler om kunstneres vilkår. For nylig talte jeg med en institutionelt forankret aktør i billedkunstverdenen – med både indsigt og indflydelse – om kunstneres økonomi.

Undervejs spurgte personen, om der ikke simpelthen er for mange kunstnere, siden det er så svært at leve af det? Det gibber i mig. Ikke bare af forundring over den manglende forståelse for feltets kompleksitet, men over selve ideen om, at færre kunstnere skulle løse problemet.

At kunstnernes vilkår kan forstås ud fra en klassisk udbuds- og efterspørgselslogik, som om kunstfeltet var et hvilket som helst marked. En logik, der ignorerer behovet for en mangfoldig kunstscene og misforstår, hvordan kunstneriske muligheder opstår og fordeles.”

Læs hele Marie Thams’ kommentar på på Kulturmonitor.