Tegneren Anne Gretes hus i Fox-Amphoux i hjertet af Provence, lejes ud til billedkunstnere og forfattere.
Tegneren Anne Grete Anshelm boede og arbejdede i huset indtil sin død og efter hendes eget ønske, er huset siden blevet stillet til rådighed for kunstnere med behov for arbejdsro.
Huset har været ejet af Anne Gretes Fond og administreret af Billedkunstnernes Forbund indtil 2023, hvor fonden har solgt huset. Som de nye ejere er vores ønske, at lade huset være tilgængeligt for kunstnere også i fremtiden.
Huset ligger i Fox-Amphoux i den nordlige del af departementet Var i hjertet af Provence – ca. 90 km fra Marseilles, 85 km fra Toulon, 100 km fra Cannes og 110 km fra Nice. Byen ligger langt fra alt, og det er svært at klare sig uden en bil.
Husets disponering
Huset er et lille tre-etagers byhus – i grundplan ca. 20 m2, og med et samlet beboelsesareal på ca. 50 m2. I stueetagen er der spisekøkken og badeværelse, på mellemetagen er der et arbejdsbord og en dobbeltseng, og på den øverste etage er der et arbejdsværelse og en dejlig terrasse med udsigt ud over landskabet og Mont Sainte Victoire. Arbejdsværelset er kun godt 10 m2, ikke nordvendt og ikke egnet til pladskrævende eller støvende arbejde.
Alle etager står i åben forbindelse med hinanden og huset er indrettet til en eller maks. to personer. Det er ret spartansk indrettet – og ikke egnet for børn eller personer med gangbesvær. Plantegning kan ses her: https://www.instagram.com/annegreteshus/
Der er fiber internet i huset.
Leje
Den månedlige leje (inkl. el og varme) er:
* 5.000 kr. i januar, feb., nov. og dec.
* 6.000 kr. i marts, april, sep. og okt.
* 7.000 kr. i maj, juni, juli og aug.
I sommermånederne juni-august kan man søge om ophold i en halv måned (enten 1.-15. el. 16.-30./31. Prisen for en halv måned er 4.500 kr.)
I den månedlige leje er normalt forbrug af el er inkluderet. Der er installeret varmepumpe i huset. Bemærk at da huset ikke er velisoleret og elektricitet er meget dyr i Frankrig, opfordrer vi til, at man tager en ekstra sweater på og varmer op med omtanke.
Ansøgning og frister
Send en kort ansøgning til annegreteshus@gmail.com for ophold i perioden 1. april – 31. december 2025. Frist for ansøgninger for ophold i 2025 er 15. februar 2025.