Guldagergaard er stolte af at annoncere Gipsværkstedet: Introduktion til formfremstilling med Guldagergaard-tekniker Kasia Misciur.
Denne workshop har til formål at introducere deltagerne til den grundlæggende viden om gipsform og modelfremstilling til slipstøbning og pressestøbning af keramiske processer.
Dette kursus inviterer deltagerne til at begynde eller fortsætte med at udforske potentialet i gipsteknikker i keramisk kunst og design ved at skabe en Master Model og form ved hjælp af vejledning og assistance fra Guldagergaard holdet i de fantastiske faciliteter.
Denne workshop vil dække simple form- og modelideer og -teknikker i de følgende områder:
– Introduktion til gips og hvordan det bruges, historisk, industrielt og i nutidige keramiske praksisser.
– Introduktion i brug af Gips, blandingsforhold og beregninger til støbeform og modelfremstilling.
– Introduktion til brug af gipshjulet.
– Grundlæggende slædeteknikker, ved hjælp af profiler til modelfremstilling.
– Fremstilling af enkle en- til flerdelte forme, der kan bruges til glidestøbning eller pressestøbning.
– En-til-en undervisning og rådgivning med deltagerprojekter eller ideer samt problemløsning.
Ved at deltage i Gipsværkstedet på Guldagergaard får du mulighed for udvikle din viden og færdigheder i at skabe mestermodeller og støbeforme klar til brug.
KURSUSINFO
Tidspunkt: 23. – 25. Marts 2023
Pris: 3600 DKK
Prisen inkluderer:
Alle gipsmaterialer, genbrugs ler, studiepladsudlejning fra 09.00 – 17.00, brug af alt Guldagergaard udstyr, en-til-en undervisning og support, en præsentation i brug af gipsforme og modeller.
Tilføjelse: Mulighed for kortvarigt ophold
Guldagergaard giver mulighed for Workshopdeltagere at kombinere Workshopdagene med 1 uges ophold efter Workshoppen for en merpris på 2500 DKK (inkl. skat). Prisen inkluderer adgang til Studio faciliteter og overnatning i 1 uge. Prisen inkluderer ikke yderligere brændinger og materialer.
For at reservere korttidsophold send en e-mail direkte til: kasia@ceramic.dk
Tidsplan for workshoppen:
Dag 1
10:00 – Te og kaffe i ovenpå atelier til introduktion til værksted og gipsrumsfaciliteter. Kan diskutere individuelle projekter eller egne mål, som deltagerne gerne vil have ud af workshoppen
10:30 – Introduktion til gips og hvordan det bruges, baseret på et simpelt eksempel på støbning af færdige objekter
12:30 – Frokostpause
13:30 – Gipshjulsdemonstration. Sådan opsættes og frigøres på gipshjul. Sådan bruger du profiler til at skabe enkle former, der kan laves gentagne gange. Deltagerne kan derefter bruge gipshjulet til at lave deres egne formularer eller kan begynde at arbejde med deres egne specifikke projekter.
17.00 – Ryd op for dagen
Dag 2
10:00 – Introduktion til fremstilling af enkle en til flerdelte forme, der kan bruges til slipstøbning eller pressestøbning.
12:30 – Frokostpause
13:30 – Drøftelse af deltagerens projekter individuelt. Arbejder på specifikke projekter.
17.00 – Ryd op for dagen
Dag 3
10:00 – Grundlæggende slædeteknikker, brug af metalprofiler til modelfremstilling, demonstration af håndskæringsteknikker i gips (f.eks. fremstilling af håndtag) og fri formning
12:30 – Frokostpause
13:30 – Arbejd med individuelle projekter ved hjælp af teknikker lært i løbet af kurset
17:00 – Ryd op for dagen, Workshop slutter
*Bemærk venligst, at dette er en grov rejseplan over de processer, der vil blive dækket under denne workshop. Det vil i høj grad være skræddersyet til de konkrete projekter eller processer, som deltagerne gerne vil have vejledning med.
Workshops sprog: Engelsk
Måltider:
Du er selv ansvarlig for dine måltider. Vi giver adgang til fuldt udstyret køkken.
Overnatning under workshoppen:
Det er ikke muligt at booke overnatning på Guldagergaard under Workshoppen, medmindre du har booket korttidsophold.
Vi kan rådgive dig om, hvordan du finder overnatning i byen.
Har du spørgsmål, kontakt: kasia@ceramic.dk